26/02/2019 Robotik cerrahide Türkiye’nin yüz akı

Robotik cerrahide Türkiye’nin yüz akı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Turna, İzmir ve Edinburgh’daki üstün çalışmalarıyla robotik cerrahi alanında dünya çapında bir kariyere imza attı.

Robotik cerrahide yurtiçi ve yurtdışındaki başarılarıyla ünlenen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Turna Türkiye’nin yüz akı oldu. Prostat ve böbrek kanseriyle böbrek taşları ve bu hastalıkların tedavilerine yoğunlaşan Turna “Başarımı araştırma ve teknoloji odaklı çalışmaya borçluyum” dedi.

Öğrenciliğinde MISC sınavını kazanarak İngiltere’nin Leeds Üniversitesi’nde stajla başlayan yurtdışı macerasını anlatan Prof. Dr. Turna, “Leeds Üniversitesi’nin Cerrahi Bilimler Başkanı Prof. Philip Smith ile ürolojik operasyonlara girerek bilgi kazandım. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ihtisasımı Ege Üniversitesi’nde üroloji alanında yaptım. Asistanlığımda ise cerrahi rotasyonumda bir dönüm noktası olan İngiltere Kraliyet Hastanesi’nde çalıştım. 2000-2001 yıllarında General Medical Council tıp doktoru lisans sınavına girdim ve bu sınavı geçen ilk Türk hekimlerinden biriyim. Ardından da Ege Üniversitesi’ne dönerek 2003’te üroloji uzmanı oldum” dedi.

Kapalıya yöneldi

Endoskopik ve laparoskopik (kapalı) ameliyatlara yöneldiğini kaydeden Prof. Dr. Burak Turna, bu ameliyatları hastalarda daha az travma yarattığı ve iyileşme süresini kısalttığı için tercih ettiğini belirtti. Prof. Dr. Turna sözlerine şöyle devam etti: “2000’li yılların başında kapalı ameliyatlar konusunda Birleşik Krallık’ta Londra, Leeds ve Edinburgh öne çıkıyordu. Türkiye’de robotik cerrahide isim yapan Prof. Dr. Ali Rıza Kural aracılığıyla Edinburgh’taki kapalı ameliyatlar konusunda dünyaca tanınan Sir ünvanlı David Tolley ile tanışma fırsatı buldum. Beni kendi merkezine kabul etti ve bir yıl orada çalıştım. Kapalı böbrek taşı ve laparoskopik böbrek ameliyatlarının temellerini orada aldım. 2005’te Ege Üniversitesi’ne geri döndüm ve Türkiye’de kapalı ameliyatın ilk öncülerinden oldum. 2005’te Prof. Dr. Erdal Apaydın ile Türkiye’deki en büyük laparoskopi kursunu Ege Üniversitesi’nde düzenledik. 400 kişinin katıldığı eğitimde 3 günde 12 canlı ameliyat gerçekleştirdik. Burada ABD’li ünlü Cerrah Inderbir S. Gill’in çağrısıyla 2006’da Cleveland Clinic’te göreve başladım, robotik cerrahi ile orada tanıştım ve tecrübeler edindim” dedi.

Ülkeme hizmeti seçtim

2007’de Amerika’dan İzmir’e döndüğünü kaydeden Turna, en büyük hedefinin Ege Üniversitesi’ne Robotik Cerrahi’yi kazandırmak olduğuna dikkat çekerek, “2012’de Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ın katkılarıyla Türkiye’de robotik tedavinin uygulandığı ilk üniversite hastanelerinden biri olduk. 2014’te Türk Üroloji Derneği Bilim Ödülü’ne layık görüldüm. 2016’da profesör oldum. 2016’da Edinburgh’taki hocalar beni İskoçya’ya davet ederek robotik cerrahi alanında çalışmamı ve eğitim vermemi istediler. Orada sürekli kalmam isteniyordu. Fakat ülkeme hizmet etmek istediğimi de belirterek Edinburgh’taki hocaları ikna ettim. Ancak Ege Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesi arasında kalıcı bir bağ kurmak en büyük hayalim.

Kaynak: Yeni Asır Gazetesi: 25.02.2019

error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
RSS
Facebook
YouTube